O knihovně

Adresa: Obecní knihovna Dřevnovice

798 26  Dřevnovice 48

Knihovník: Marie Provazníková

Stručná historie naší knihovny je zpracována v publikaci Dřevnovice v proměnách času od Bohumila Outraty. Zde je citát:

Už je tomu víc jak sto třicet let, co se na našich vesnicích začínají objevovat "obecní" či "lidové" knihovny. Zájem o české knihy na českém venkově narůstá až koncem 19. století. Stále více venkovanů díky povinné školní docházce umí číst. České knihy se tisknou stále ve větším množství a za přijatelnou cenu se dostávají mezi lid. Nejdříve vznikají skromné soukromé knihovny. Začátkem 20. století pak mnohé obce nebo vznikající spolky zakládají knihovny buď jen pro své přispívající členy nebo pro všechny zájemce o četbu. V obci je doklad z r. 1885, že "obecní knihovna" vlastnila sto svazků. Na vzniku této knihovny měl největší zásluhu čtenářsko-pěvecký spolek "Palacký".

Všechny knihovny na vesnici mají velké potíže s vyhovujícím umístěním. a občas i s výběrem vhodného člověka, jemuž je svěřena. Ne vždy se totiž najde vhodné prostředí, které by vyhovovalo knihám i čtenářům. Kudy se potulovala dřevnovická knihovna do r. 1930 bezpečně nevíme. Když se přepažila "tělocvična" ve škole, nastěhovala se tam. Ve stejné místnosti se nacházela i v r. 1948, kdy knihovníkem byl řídící Edmund Cimbálník. Knihovníky v naší obci bývali převážně učitelé. Teprve v r. 1974 ji po tragicky zahynulém. L. Hejdovi převzala M. Otčenášková. To se však již více jak deset let projevoval klesající zájem o knihy a knihovnu vůbec. Hlavní příčinou tohoto neutěšeného stavu byly rychle se množící televizory v domácnostech. V říjnu 1975 převzal obecní knihovnu František Hejda a později paní Šenkýřová. To už vykazovala přes tisíc svazků, padesátku dospělých čtenářů a tři desítky dětí.

Tolik citát o historii a nyní už současnost:

Od roku 2004 knihovna sídlí v budově Mateřské školy Dřevnovice, v I. patře, v bývalé prostorné školní třídě, kam byla přestěhována z vedlejšího kabinetu. V roce 2014 získala knihovna dotaci na nové vybavení.  Návštěvníci mohou posedět nad knihou či časopisem v pohodlných křeslech. Knihy jsou uloženy v nových, prostornějších poličkách, novotou voní také ostatní nábytek. Na stěnách jsou připevněny dřevěné líšty, které umožňují zavěšení vystavovaných obrazů. Knihovna je tak  nejen zdrojem informací, ale i výstavním sálem. Zřízeno je 9 studijních míst.

K 31. prosinci roku 2023 obsahoval knihovní fond 2 406 knih, z toho 475 knih tvoří naučná literatura. Bylo zaregistrováno 36 čtenářů (11 dětí do 15 let). Knihovna zaznamenala 712 výpůjček a 396 návštěvníků. Náklady z rozpočtu obce na pořízení knihovního fondu (včetně periodik) činily 3 427 Kč.

V knihovně na své čtenáře čekají nové knihy, které byly nakoupeny z rozpočtu obce, ale také již tradiční výměnné fondy z Městské knihovny Prostějov obsahující přes stovku knih (většinou novinek) různých žánrů. V roce 2024 knihovna i nadále odebírá hobby časopis Dekor (zaměřený na zdobení a dekorace) a měsíčník Lidé a Země (autentické reportáže, příběhy cestovatelů z neobvyklých míst a fotografie z celého světa). Stanice veřejného internetu je navštěvníkům k dispozici zdarma, stejně tak půjčování knih je bezplatné.